Wernisaż wystawy i promocja książki

W sympatycznej atmosferze pełnej wspomnień odbył się w sobotę, 15 lipca wernisaż wystawy „40 lat środowiska kulturalno-opozycyjnego w Przemyślu” oraz promocja książki „Strych Kulturalny. Środowisko kultury niezależnej w Przemyślu”.

Na spotkaniu obecni byli m.in. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister Marek Kuchciński, wicemarszałek województwa Podkarpackiego Piotr Pilch oraz dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie dr hab. Dariusz Iwaneczko.

Spotkanie zgromadziło wiele osób, które przed laty były zaangażowanie w tworzenie i działalność środowiska kulturalno-opozycyjnego skupionego wokół „Strychu Kulturalnego” w Przemyślu.

W śród zgromadzonych zdjęć i prac artystów, znalazły się m.in. prace Adama Macedońskiego, lwowianina, cenionego i nagradzanego artysty plastyka, wyrażającego sprzeciw wobec komunistycznego kolektywizmu w oryginalnej stylistyce geometryzowania rzeczywistości, przedstawianego przez zwielokrotnione, uproszczone postacie – karykaturę społeczeństwa.

O wyjątkowości przemyskiego środowiska świadczą wspomnienia prof. dra hab. Krzysztofa Dybciaka „Wydarzenia kulturalne, nazywane czasem „Spotkaniami strychowymi” były zjawiskami oryginalnymi na mapie niezależnej kultury istniejącej poza strukturami państwa rządzonego przez komunistów. Jedną z niezwykłych cech było zjawisko przyciągania współpracowników nie tylko z Polski. To naprawdę wtedy było wyjątkowe, żeby tylu artystów oraz intelektualistów brytyjskich występowało w małym (jak na skalę europejską) mieście tuż przy granicy Imperium Zła. A gościli w Przemyślu nie byle jacy twórcy, profesorowie Mark Lilla i Roger Scruton to ważne postaci świata humanistyki. Dorobek Strychu Kulturalnego wpisuje się w historię Przemyśla, który miał swój koloryt, niepowtarzalne piękno oraz oryginalny typ cywilizacyjny, to miejsce spotkania różnorodnych wzorów kulturowych i syntezy wartości”.

Wystawę można oglądać w siedzibie Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego przy Wybrzeżu Marszalka J. Piłsudskiego 1 w Przemyślu od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 14:00, a także w terminach innych po wcześniejszym ustaleniu.

Składamy podziękowania naszym darczyńcom:

Fundacji PZU, która przekazała środki na zorganizowanie wystawy „40 lat środowiska kulturalno-opozycyjnego w Przemyślu”

oraz

Fundacji Polskiej Grupy Energetycznej, darczyńcy, finansującego wydanie publikacji „Strych Kulturalny. Środowisko kultury niezależnej w Przemyślu”.

Dziękujemy!🌺