„Światło ukryte w mroku” niezwykła historia sióstr Podgórskich

„Żeby dobro zawsze zwyciężało zło” to słowa Heleny, jednej z dwóch bohaterskich sióstr Podgórskich, mieszkanek Przemyśla, które w 1942 roku dokonały czegoś nadzwyczajnego…

Siedemnastoletnia Stefania i dziewięcioletnia Helenka przez 15 miesięcy w czasie gehenny okupacji niemieckiej ukrywały na strychu swojego mieszkania przy ulicy Tatarskiej grupę 13 osób żydowskiej narodowości. Dwie dziewczynki żywiły ich, ubierały i pielęgnowały, każdego dnia narażając własne życie. Robiły to z pełną świadomością, że za ten czyn grozi kara śmierci; okupowany Przemyśl był oklejony afiszami głoszącymi: „Każdy Polak, który usiłuje jakiegoś Żyda ukryć względnie mu w tym pomóc, zostanie ROZSTRZELANY”. Siostry mając wokół siebie wrogich Niemców, a w pokoju obok zakwaterowane niemieckie pielęgniarki, dokonywały rzeczy wręcz niemożliwych, aby obecność ukrywających się na strychu Żydów nie wyszła na jaw…

✅ 27 września br. na spotkaniu Klubu Dyskusyjnego PTK rozmawialiśmy o tej niezwykłej historii.

✅ Do dyskusji zaprosiliśmy pana Macieja Piórkowskiego, który kilka lat temu, poruszony tymi wydarzeniami kupił i wyremontował zniszczony dom przy Tatarskiej 3, ratując go przed całkowitą ruiną. Prace wewnątrz są kontynuowane, a po ich zakończeniu właściciel nosi się z zamiarem udostępnienia domu do zwiedzania.

✅ Ta wyjątkowa historia i miejsce stały się także inspiracją dla drugiej z zaproszonych osób – absolwentki architektury wnętrz, pani Weroniki Nalepy, która obrała za temat swojej pracy dyplomowej stworzenie projektu „Muzeum Ocalonych Istnień im. Sióstr Podgórskich” obiektu edukacyjno-kulturalnego. Pani Weronika Nalepa przedstawiła wizję muzeum w nowatorski sposób łącząc historyczny budynek z nowoczesną formą. Projekt zawiera pokoje muzealne w starej części, a we współczesnej m.in. recepcję i restaurację z punktem widokowym. Wizualizację pracy można obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch?v=WLBe5QXJbeU

✅ Aby poznać pełną historię sióstr Podgórskich, polecamy Państwu książkę „Światło ukryte w mroku” autorstwa Sharon Cameron.
To chwytająca za serce prawdziwa opowieść o nadziei i miłości. Gorąco zachęcamy do jej przeczytania i nagłaśniania!

✅ Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Rozwój instytucjonalny i misyjny Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego”
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
Komitet do spraw Pożytku Publicznego