22 marca br. Przemyskie Towarzystwo Kulturalne gościło dr. Zbigniewa K. Wójcika, autora książki „W kleszczach totalitaryzmów. Łukasz Ciepliński (1913-1951)”.
Autor jest historykiem, którego zainteresowania naukowe obejmują historię administracji XIX i XX w., Polskie Państwo Podziemne (1939–1945), sądy wojskowe Polski Ludowej (1944–1954); procesy polityczne działaczy niepodległościowego podziemia antykomunistycznego w Polsce (1944–1956), biografistykę polską XIX i XX w. Dr Wójcik od ponad 30 lat skupia się nad badaniami biograficznymi ppłk. Łukasza Cieplińskiego, wielkiego i niezłomnego patrioty, ostatniego dowódcy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kawalera Orderu Orła Białego, skazanego na śmierć przez władze komunistyczne.
Książka została zadedykowana pamięci abp. Ignacego Tokarczuka, mecenasa kultury chrześcijańskiej i nauki, pod którego auspicjami w latach 80. i 90. działał zespół historyków badających m.in. losy uczestników podziemia niepodległościowego. To właśnie dzięki wsparciu abp. Tokarczuka, Zbigniew Wójcik rozpoczął badania nad historią ppłk. Cieplińskiego, któremu poświęcona jest niniejsza książka.
Podczas spotkania w Przemyskim Towarzystwie Kulturalnym, autor przybliżył losy bohatera, opowiedział o kulisach powstania tomu I, gromadzeniu materiałów oraz odpowiadał na pytania uczestników wydarzenia, wśród których byli m.in. Marek Kuchciński prezes PTK, Piotr Pilch wicemarszałek województwa podkarpackiego, dr hab. Urszula Szwarc prof. KUL, ks. prałat Stanisław Czenczek, dr Jan Musiał, Wojciech Buczak poseł na Sejm RP VIII kad., Adam Łoziński poseł na Sejm RP III kad. i Waldemar Wiglusz prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.
Zachęcamy do przeczytania tej wartościowej publikacji, która powinna stać się obowiązkową lekturą dla każdego polskiego patrioty.
Opis wydawcy:
Wieczorem 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Dziś rocznica ich śmierci obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Kiedy we wrześniu 1939 r. Łukasz Ciepliński, młody oficer Wojska Polskiego, stawał do walki w obronie Polski, nie przypuszczał, że będzie ją prowadził aż do końca swojego życia. Nie pogodził się z utratą niepodległości kierując lokalnymi strukturami Armii Krajowej i szkoląc jej żołnierzy do walki – najpierw z najeźdźcą niemieckim, a potem z „wyzwolicielem” sowieckim. Jego działalność w szeregach organizacji NIE, potem Okręgu Krakowskiego Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a następnie Obszaru Południowego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” zawiodła go na stanowisko prezesa IV Zarządu Głównego tej największej tajnej organizacji antykomunistycznej. Aresztowany przez UB w listopadzie 1947 r., przeszedł trzyletnią katownię na Rakowieckiej 37. Zapłacił najwyższą cenę, ale stał się symbolem walki Polaków z reżimem komunistycznym w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Niniejsza książka jest współczesną próbą przybliżenia formacji i wyborów tej heroicznej postaci – od domu rodzinnego, poprzez Korpus Kadetów i wojnę, do rozwiązania Armii Krajowej i decyzji o drugiej, antysowieckiej konspiracji.























———————————————————————————————————————–
