W dniu 16 maja br. w siedzibie Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego odbył się finał konkursu „Historia wyborów prezydenckich w Polsce w latach 1989–2025”, który zgromadził uczniów szkół średnich miasta Przemyśla i powiatu przemyskiego, wyłonionych w I etapie konkursu na poziomie szkół.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Przemyskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z Zespołem Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących im. prof. Janusza Groszkowskiego oraz Szkołą Branżową I Stopnia im. Matki Antoniny Mirskiej.
Konkurs odbył się pod honorowym patronatem :
Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Piotra Pilcha
Starosty Przemyskiego Bożeny Ryczan
Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna.
Podczas finału uczniowie rozwiązywali 45-minutowy test, który sprawdzał ich wiedzę z zakresu historii wyborów prezydenckich, systemu politycznego oraz faktów i postaci związanych z najnowszą historią Polski. Zmagania przebiegały w atmosferze skupienia, a poziom był bardzo wyrównany.
Wysoki poziom merytoryczny uczestników i zaangażowanie organizatorów podkreśliły znaczenie inicjatyw promujących edukację obywatelską wśród młodzieży. Po zakończeniu zmagań konkursowych ogłoszono oficjalne wyniki:
- Katarzyna Sawicka
- Cyprian Barłowski
- Wanessa Wicher
- Wojciech Skubisz
- Filip Kosztyła
- Anna Hanula
- Martyna Lechocińska
- Kamila Brożyna
- Wiktor Litwin
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez patronów konkursu oraz Kancelarię Prezydenta RP, co stanowiło wyjątkowe wyróżnienie i podkreślenie wagi wydarzenia. Wręczenie nagród odbyło się w uroczystej atmosferze z udziałem przedstawicieli organizatorów i patronów wydarzenia: Marka Kuchcińskiego Prezesa Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego, Elżbiety Smoły Dyrektora Szkoły Branżowej I Stopnia im. Matki Antoniny Mirskiej w Przemyślu, Wojciecha Psika Dyrektora Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących im. prof. Janusza Groszkowskiego w Przemyślu oraz Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Piotra Pilcha, a także Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Waldemara Wiglusza.
Szczególne wyrazy uznania należą się nauczycielom: Joannie Hrynkiewicz (również koordynator konkursu), Andrzejowi Gajdzie oraz Andrzejowi Kamińskiemu, którzy z dużym oddaniem i pasją przygotowywali uczniów do udziału w konkursie. Dzięki ich pracy i wsparciu młodzież mogła pogłębiać wiedzę o historii najnowszej, rozwijać umiejętność krytycznego myślenia oraz świadomego uczestnictwa w życiu obywatelskim. Nauczyciele nie tylko wspierali uczestników merytorycznie, ale także motywowali ich do podejmowania ambitnych wyzwań i rozwijania zainteresowań poza podstawą programową.
Słowa szczególnego podziękowania kierujemy również do Roberta Bala – Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu, który jako koordynator konkursu czuwał nad jego przebiegiem i organizacją. Jego zaangażowanie, troska o każdy szczegół i aktywna obecność podczas finału znacząco przyczyniły się do sprawnego i uroczystego charakteru wydarzenia.
.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz laureatom za znakomite przygotowanie i pasję do historii współczesnej Polski oraz życzymy dalszych sukcesów!































